Conference program

8901 Marmora Road, Glasgow D04 89GR

 

SCIA 2017 PROGRAM

 

Sunday 11

 

Pre-conference tutorial

Tutorial on Deep Visual Features - Selection, Fusion, and Compression with Applications in Visual Object Tracking.

 

14:00 - 15:30 tutorial lecture (part 1)

15:30 - 16:00 coffee break

16:00 - 17:30 tutorial lecture (part 2)

17:30 - 18:00 Q&A and discussion

 

 

Ice-breaker at Polaria museum

18:30 - 19:30 an ice-breaker cocktail will be served at the Polaria museum of Tromsø (10-15 mins walking from the conference hotel).

 

 

 

Monday 12 - Wednesday 14: SCIA conference

Time

Monday 12

Tuesday 13

Wednesday 14

09:00 - 09:50

Conference introduction:

- General Chair of SCIA Robert Jenssen: Welcoming to SCIA 2017 (15 minutes)

 

- Ingela Nyström and Alexandra Branzan-Albu: Speech from the Executive Committee of IAPR (10 minutes)

 

- Ewert Bengtsson: 20th SCIA edition, 37 years of history in image analysis (25 minutes)

Keynote Speaker: Henrik Christensen, "Vision of everyday service tasks"

Keynote Speaker: Gustau Camps-Valls, "Physics-Aware Gaussian Processes for Earth Observation"

09:50 - 10:30

Oral Session 1: Motion analysis and 3D vision I

Oral Session 5: Machine learning I

Oral Session 9: Medical and biomedical image analysis I

10:30 - 11:00

Coffee break

Coffee break

Coffee break

11:00 - 12:00

Oral Session 2: Motion analysis and 3D vision II

Oral Session 6: Machine learning II

Oral Session 10: Medical and biomedical image analysis II

12:00 - 13:00

Lunch break

Lunch break

Lunch break

13:00 - 13:50

Keynote Speaker: Klaus Robert Müller, "Machine learning and AI for the sciences -- towards understanding"

Keynote Speaker: Jeremy Wolfe, "The Incidental Gorilla: What can the science of visual attention tell us about the art of radiology?"

 

Poster session 4

13:50 - 15:00

Poster session 1

Poster session 2

 

Poster session 5

15:00 - 16:00

Oral Session 3: Pattern detection and recognition I

 

Poster session 3

Oral Session 11: Faces, gestures and multispectral analysis

16:00 - 17:00

Oral Session 4: Pattern detection and recognition II

Oral Session 7: Remote Sensing

Oral Session 12: Feature extraction and segmentation

17:00 - 18:00

Social event: Trip with cable-car and social dinner at Fjellheisen

Oral Session 8: Image Processing & Applications

Conclusion of SCIA 2017

19:00

 

SCIA dinner: banquet at Scandic Ishavshotel

 

Oral Sessions Schedule

 

Oral Session 1: Motion analysis and 3D vision I

12 June 09:50 - 10:30

Chair: Verdana Dahl

Presented papers:

  • Subpixel-Precise Tracking of Rigid Objects in Real-time
  • Wearable Gaze Trackers: Mapping Visual Attention in 3D

 

Oral Session 2: Motion analysis and 3D vision II

12 June 11:00 - 12:00

Chair: Heikki Kälviäinen

Presented papers:

  • Uncertainty Computation in Large 3D Reconstruction
  • Robust and Practical Depth Map Fusion for Time-of-Flight Cameras
  • An Error Analysis of Structured Light Scanning of Biological Tissue

 

Oral Session 3: Pattern detection and recognition I

12 June 15:00 - 16:00

Chair: Ingela Nyström

Presented papers:

  • Computer Aided Detection of Prostate Cancer on Biparametric MRI using a Quadratic Discriminant Model
  • BriefMatch: Dense binary feature matching for real-time optical flow estimation
  • Robust Data Whitening as an Iteratively Re-weighted Least Squares Problem

 

Oral Session 4: Pattern detection and recognition II

12 June 16:00 - 17:00

Chair: Filippo Maria Bianchi

Presented papers:

  • DEBC Detection with Deep Learning
  • Object proposal generation applying the distance dependent Chinese restaurant process
  • Top-Down Deep Appearance Attention for Action Recognition

 

Oral Session 5: Machine learning I

13 June 09:50 - 10:30

Chair: Alexandra Branzan Albu

Presented papers:

  • Soft Margin Bayes-Point-Machine Classification via Adaptive Direction Sampling
  • Sparse Approximation by Matching Pursuit using Shift-Invariant Dictionary

 

Oral Session 6: Machine learning II

13 June 11:00 - 12:00

Chair: Allan Aasbjerg

Presented papers:

  • Convolutional neural networks for segmentation and object detection of human semen
  • Deep Kernelized Autoencoders
  • Creating ultra dense point correspondence over the entire human head

 

Oral Session 7: Remote Sensing

13 June 16:00 - 17:00

Chair: Knut Conradsen

Presented papers:

  • Two-source surface reconstruction using polarisation
  • Unsupervised Multi-Manifold Classification of Hyperspectral Remote Sensing Images with Contractive Autoencoder
  • Large-scale mapping of small roads in lidar images using deep convolutional neural networks

 

Oral Session 8: Image Processing & Applications

13 June 17:00 - 18:00

Chair: Lasse Riis Østergaard

Presented papers:

  • Optimised Anisotropic Poisson Denoising
  • General Cramér-von Mises, a Helpful Ally for Transparent Object Inspection using Deflection Maps?
  • Robust anomaly detection using Reflectance Transformation Imaging for surface quality inspection

 

Oral Session 9: Medical and biomedical image analysis I

14 June 09:50 - 10:30

Chair: Mads Nielsen

Presented papers:

  • Automatic Segmentation of Bone Tissue from Computed Tomography Using a Volumetric Local Binary Patterns Based Method
  • Comparison of Concave Point Detection Methods for Overlapping Convex Objects Segmentation

 

Oral Session 10: Medical and biomedical image analysis II

14 June11:00 - 12:00

Chair: Rasmus R. Paulsen

Presented papers:

  • Estimation of Heartbeat Peak Locations and Heartbeat Rate from Facial Video
  • A novel method for automatic localization of joint area on knee plain radiographs
  • Semi-Automatic Method for Intervertebral Kinematics Measurement in the Cervical Spine

 

Oral Session 11: Faces, gestures and multispectral analysis

14 June 15:00 - 16:00

Chair: Petter Ranefall

Presented papers:

  • Residual vs. Inception vs. Classical Networks for Low-Resolution Face Recognition
  • Visual Language Identification from Facial Landmarks
  • Spectral Clustering using PCKID - A Probabilistic Cluster Kernel for Incomplete Data

 

Oral Session 12: Feature extraction and segmentation

14 June 16:00 - 17:00

Chair: Ewert Bengtsson

Presented papers:

  • Simplification of Polygonal Chains by Enforcing Few Distinctive Edge Directions
  • Max-Margin Learning of Deep Structured Models for Semantic Segmentation
  • Detecting Chest Compression Depth using a Smartphone Camera and Motion Segmentation

Poster Sessions Schedule

Poster session 1

12 June 13:50 - 15:00

Chair: Arnt B. Salberg

Presented papers:

  • Averaging three-dimensional time-varying sequences of rotations: application to preprocessing of motion capture data
  • Plane Refined Structure from Motion
  • A Time-Efficient Optimisation Framework for Parameters of Optical Flow Methods
  • Image processing of leaf movements in Mimosa pudica using Matlab
  • Evaluation of Visual Tracking Algorithms for Embedded Devices
  • Multimodal Neural Networks: RGB-D for Semantic Segmentation and Object Detection
  • Structure from Motion by Artificial Neural Networks
  • Pipette Hunter: patch-clamp pipette detection
  • Framework for machine vision based traffic sign inventory
  • Copy-Move Forgery Detection Using the Segment Gradient Orientation Histogram
  • Object Tracking via Pixel-wise and Block-wise Sparse Representation
  • Supervised Approaches for Function Prediction of Proteins Contact Networks from Topological Structure Information

 

Poster session 2

13 June 13:50 - 15:00

Chair: Søren Olsen

Presented papers:

  • ConvNet Regression for Fingerprint Orientations
  • Domain Transfer for Delving into Deep Networks Capacity to De-Abstract Art
  • Foreign Object Detection in Multispectral X-ray Images
  • Diagnosis of Broiler Livers by Classifying Image Patches
  • Historical Document Binarization Combining Semantic Labeling and Graph Cuts
  • Convolutional Neural Networks for False Positive Reduction of Automatically Detected Cilia in Low Magnification TEM Images
  • Automatic Emulation by Adaptive Relevance Vector Machines
  • Deep Learning for Polar Bear Detection
  • Crowd Counting Based on MMCNN in Still Images
  • Generation and Authoring of Augmented Reality Terrains Through Real-Time Analysis of Map Images

 

Poster session 3

13 June 15:00 - 16:00

Chair: Jens Michael Carstensen

Presented papers:

  • Solution of Pure Scattering Radiation Transport Equation (RTE) using Finite Difference Method (FDM)
  • Augmented Reality Interfaces for Additive Manufacturing
  • Dynamic Exploratory Search in Content-BasedImage Retrieval
  • Block-Permutation-Based Encryption Scheme with Enhanced Color Scrambling
  • Synthetic Aperture Radar (SAR) monitoring of avalanche activity: An automated detection scheme
  • Canonical Analysis of Sentinel-1 Radar and Sentinel-2 Optical Data
  • A Noncentral and Non-Gaussian Probability Model for SAR Data
  • A clustering approach to heterogeneous change detection

 

Poster session 4

14 June 13:00 - 13:50

Chair: Per Erik Forssen

Presented papers:

  • Local Adaptive Wiener Filtering for Class Averaging in Single Particle Reconstruction
  • Decoding gene expression in 2D and 3D
  • Segmentation of multiple structures in chest radiographs using multi-task fully convolutional networks
  • Memory effects in subjective quality assessment of x-ray images
  • Multispectral constancy based on spectral adaptation transform
  • Classification of Fingerprints Captured Using Optical Coherence Tomography
  • State estimation of the performance of gravity tables using multispectral image analysis
  • Interpolation from Grid Lines: Linear, Transfinite and Weighted Method
  • Automated Pain Assessment in Neonates
  • Enhancement of Cilia Sub-structures by Multiple Instance Registration and Super-resolution Reconstruction

 

Poster session 5

14 June 13:50 - 15:00

Chair: Alexandra Branzan Albu​

Presented papers:

  • Leaflet Free Edge Detection for the Automatic Analysis of Prosthetic Heart Valve Opening and Closing Motion Patterns from High Speed Video Recordings
  • Robust Abdominal Organ Segmentation Using Regional Convolutional Neural Networks
  • Non-reference image quality assessment for fingervein presentation attack detection
  • Feature space clustering for trabecular bone segmentation
  • Airway-Tree Segmentation in Subjects with Acute Respiratory Distress Syndrome
  • Context Aware Query Image Representation for Particular Object Retrieval
  • Granulometry-Based Trabecular Bone Segmentation
  • Automatic Segmentation of Abdominal Fat in MRI-Scans, using Graph-Cuts and Image Derived Energies
  • HDR imaging pipeline for spectral filter array cameras
  • Thistle detection
  • An image-based method for objectively assessing injection moulded plastic quality
  • Collaborative Representation of Statistically Independent Filters’ Response: An Application to Face Recognition under Illicit Drug Abuse Alterations

 

Copyright @ All Rights Reserved